دکتر فرهانه امینی
Search
Close this search box.
درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم🤍

درمان سرطان رحم معمولا شامل ترکیبی از جراحی، پرتو درمانی و یا شیمی درمانی است. برنامه درمانی خاص به مرحله و نوع سرطان رحم و همچنین سایر عوامل فردی بستگی دارد.  در این مقاله به روش های بیشتری از درمان سرطان رحم پرداخته ایم.

درمان سرطان رحم

راه های درمان سرطان رحم چیست؟

تیم درمان سرطان دهانه رحم شامل یک متخصص زنان است. درمان توصیه شده  برای سرطان رحم  بر اساس فاکتور های زیادی از جمله مرحله بیماری، سن و سلامت  عمومی شما بستگی دارد. انواع درمان های سرطان دهانه رحم شامل:

پرتو درمانی

پرو درمانی، یک درمان رایج  سرطان است که از پرتو ( معمولا اشعه ایکس پر قدرت) برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. پرتو درمانی ممکن است به طور مستقل یا در کنار سایر درمان ها مانند جراحی یا شیمی درمانی استفاده شود.

پرتو درمانی که با نام رادیوتراپی نیز شناخته می شود، یکی از درمان های اصلی سرطان است. آماده بودن و درک پرتو درمانی می تواند به کاهش استرس اطراف شما کمک کند. از پزشک خود در مورد خطرات و مزایای پرتو درمانی و هر سوال دیگری که در مورد درمان خود دارید بپرسید.

جراحی

درمان اصلی سرطان رحم معمولا جراحی برداشتن رحم ( هیسترکتومی) همراه با لوله های فالوپ و تخمدان ها ( سالپنگو اوفورکتومی) است. غدد لنفاوی در ناحیه لگن نیز ممکن است برای ارزیابی بیشتر شوند. در برخی موارد، یک روش کم تهاجمی با نام جراحی لاپاراسکوپی ممکن است یک گزینه باشد.

شیمی درمانی

از دارو ها برای از بین بردن سلول های سرطانی در سراسر بدن در شیمی درمانی استفاده می شود. این دارو را می توان از جراحی برای کوچک کردن تومورها، بعد از عمل جراحی برای از بین بردن سلول های باقی مانده یا در موارد پیشرفته برای کنترل علائم و کند کردن پیشرفت بیماری تجویز کرد.

هورمون درمانی

در موارد خاصی که سرطان رحم گیرنده هورمونی مثبت است، هورمونی درمانی ممکن است برای مسدود کردن یا کاهش سطح استروژن به منظور کند کردن رشد تومور استفاده شود.

درمان هدفمند

برخی از انواع سرطان های رحم ممکن است دارای جهش های ژنتیکی خاصی باشند که می توانند با داروهای خاصی مورد هدف قرار گیرند. این درمان‌های هدفمند با مسدود کردن مولکول‌های خاص درگیر در رشد سرطان کار می‌کنند.

توجه به این نکته مهم است که وضعیت هر فرد منحصر فرد است و برنامه های درمانی بر اساس عوامل فردی مانند سن، سلامت کلی، مرحله سرطان و ترجیحات شخصی تنظیم می شنود. بهتر است با بهترین متخصص زنان و زایمان مشورت کنید که می تواند مشاوره و راهنمایی شخصی در مورد گزینه های درمان سرطان ارائه دهند.

درمان سرطان رحم

چه آزمایشاتی می تواند سرطان رحم را بررسی کند؟

تست هایی که برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود، تست پاپ و تست است. این غربالگری های سرطان رحم می توانند سلول های نامنظم یا HPV را در اولین شکل قبل از اینکه فرصتی برای تبدیل شدن به سرطان پیدا کنند. زمانی که این سلول ها به موقع پیدا شوند، سرطان دهانه رحم  قابل درمان است و احتمال جدی شدن آن کمتر است.

چه افرادی که در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند؟

در بسیاری از موارد، سرطان رحم می تواند با عوامل خطر شناخته شده برای این بیماری مرتبط باشد. برخی از عوامل خطر را می توان اجتناب کرد. برخی از عوامل خطر تحت کنترل شما عبارت اند از:

  • سابقه غربالگری: کسانی که آزمایش پاپ را انجام داده نداده اند، در فاصله های منظم در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.
  • عفونت HPV
  • رابطه جنسی: داشتن رابطه جنسی قبل از 18 سالگی شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV قرار می دهد.
  • عفونت HIV: خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در افرادی که به HIV آلوده شده اند بالاتر از حد متوسط است.
درمان سرطان دهانه رحم

نتیجه گیری

درمان سرطان رحم وابسته به تشخیص پزشک به مواردی چون شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی، هورمون درمانی و درمان هدفمند تقسیم می شود.

سوالات متداول

دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی متخصص زنان زایمان، فارغ‌التحصیل دکترای عمومی سال ۸۲ از دانشگاه ایران و فارغ‌التحصيل دکترای تخصصی زنان سال ۹۱ از دانشگاه قزوین است. دکتر فرهانه امینی دارای بورد تخصصی جراحی زنان وزایمان است و عضو انجمن جراحان زنان وزایمان ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا