دکتر فرهانه امینی
Search
Close this search box.
افتادگی رحم

افتادگی رحم + درمان آن⚠️

افتادگی رحم یک بیماری شایع است که با افزایش سن اتفاق می افتد. با گذشت زمان و با چند بار زایمان طبیعی، ماهیچه ها و رباط های اطراف رحم شما ضعیف می شوند. وقتی که این ساختار حمایتی شروع به از کار افتادن می کند، رحم شما می تواند از موقعیت خود خارج شود. درمان افتادگی رحم شامل گزینه های جراحی و غیر جراحی بر اساس افتادگی است. برای آشنایی بیشتر با افتادگی رحم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

افتادگی رحم

افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم وضعیتی است که در آن عضلات و بافت های اطراف رحم شما ضعیف می شوند. این باعث می شود که رحم شما آویزان شود یا به داخل واژن شما بیفتد.

ماهیچه ها، رباط ها و بافت های لگن، عضلات کف لگن نامیده می شوند. این ماهیچه ها از رحم، روده راست، مثانه و سایر اندام های لگنی حمایت می کنند. افتادگی زمانی اتفاق می افتد که عضلات کف لگن آسیب دیده  یا ضعیف شده اند تا جایی که دیگر نتوانند حمایت کنند.

افتادگی رحم در چه مراحلی قرار دارد؟

متخصص زنان و زایمان از سیستمی برای طبقه بندی افتادگی رحم استفاده می کند. مراحل افتادگی رحم شامل:

 • مرحله اول: افتادن به قسمت واژن
 • مرحله دوم: افتادن رحم به قسمت پایین واژن
 • مرحله سوم: خارج شدن واژن از رحم.
 • مرحله چهارم: همه ی رحم شما خارج از واژن شما می لغزد.

چه کسانی دچار افتادگی رحم می شوند؟

افتادگی رحم بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که:

 • یک یا چند زایمان طبیعی داشته باشید.
 • به دوران یائسگی رسیده اید.
 • سابقه خانوادگی پرولاپس رحم دارید.
 • قبلا جراحی های لگن داشته اید.

افتادگی رحم چقدر جدی است؟

مواردی بسیار خفیف وجود دارد که نیازی به درمان ندارد. با این حال، در موارد شدیدتر در زمان ادرار کردن دچار مشکل می شوید. پرولاپس رحم به طور معمول یک مشکل کیفیت زندگی است و پزشک زمانی آن را درمان می کند که علائم این بیماری شروع به تداخل با زندگی روزمره شما می کند.

علائم به افتادگی رحم چیست؟

اگر از این عارضه رنج می برید، امکان دارد علائم واضحی نداشته باشید. اما می تواند سایر اندام های لگنی، مانند مثانه یا روده شما فشار وارد کند و علائمی مانند:

 • احساس سنگینی یا فشار در لگن خود دارید.
 • بافت رحمی که از دهانه واژن شما می افتد.
 • یبوست
 • مشکل دفع ادرار دارید.

هنگامی که برای مدت طولانی ایستاده اید یا راه می روید یا زمانی که سرفه یا عطسه می کنید، علائم می تواند بدتر شود. در این موقعیت ها، جاذبه فشار مضاعفی بر عضلات شما وارد می کند.

چه چیزی باعث افتادگی رحم می شود؟

رحم  شما در داخل لگن توسط گروهی از ماهیچه ها و رباط ها در جای خود نگه داشته می شود. وقتی این ساختارها ضعیف می شوند، نمی توانند رحم شما را در موقعیت خود نگه دارند و شروع به افتادگی می کند. عوامل متعددی می تواند در ضعیف شدن عضلات لگن نقش داشته باشند، از جمله:

 • یائسگی
 • بارداری
 • چاقی
 • سرفه یا زور زدن مزمن
 • یبوست مزمن
 • بلند کردن مکرر سنگینی

چگونه افتادگی رحم تشخیص داده می شود؟

پزشک در طول معاینه لگنی را برای اینکه آیا رحم شما از موقعیت خود پایین آمده است  یا خیر انجام می دهد. در طول معاینه لگن،  پزشک شما یک اسپکولوم ( وسیله ای که به آنها اجازه می دهد داخل واژن شما را ببیند) وارد می کند و واژن و رحم شما را بررسی می کند.

پزشک شما هر گونه برآمدگی ناشی از افتادن رحم در کانال واژن را احساس می کند. همچنین پزشک از شما می خواهد سرفه کنید یا طوری رفتار کنید انگار که در حال ادرار کردن هستید. این می تواند به آن ها کمک کند تا متوجه شوید که عضلات شما چقدر ضعیف است.

افتادگی رحم

چگونه می توان افتادگی رحم را رفع کرد؟

گزینه های جراحی و غیرجراحی برای درمان پرولاپس رحم وجود دارد. پزشک شما مسیر درمانی شما را بر اساس شدت افتادگی، سلامت عمومی، سن و اینکه آیا در آینده فرزند می خواهید یا نه انتخاب می کند. به طور کلی درمان برای کار افراد موثر است. گزینه های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

گزینه های غیر جراحی

گزینه های غیر جراحی شامل موارد زیر است:

ورزش

تمریناتی که می تواند به تقویت عضلات کفن شما کمک کند. این می تواند تنها درمان مورد نیاز در موارد خفیف افتادگی رحم باشد. در انجام تمرینات باید عضلات لگن خود را به گونه ای سفت کنید که انگار می خواهید ادرار کنید. ماهیچه ها را برای چند ثانیه  سفت نگه دارید و سپس رها کنید.

پساری واژن

پساری وسیله ای پلاستیکی به شکل دونات است که در اطراف یا در قسمت تحتانی رحم شما قرار می گیرد. این دستگاه به نگه داشتن رحم و نگه داشتن آن در جای خود کمک می کند.

رژیم غذایی و سبک زندگی

تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی شما در تسکین علائمی مانند یبوست مفید است. افزایش مصرف آب، دفات دفع مدفوع را کاهش می دهد. حفظ وزن مناسب برای تیپ بدنی شما فشار کمتری بر عضلات لگن شما هنگام ایستادن یا راه رفتن وارد می کند.

گزینه های جراحی

گزینه های جراحی نیز شامل موارد زیر است:

هیسترکتومی و ترمیم افتادگی رحم

پرولاپس رحم ممکن است با برداشتن رحم در یک روش جراحی به نام هیسترکتومی درمان شود. از طریق یک برش ایجاد شده در واژن یا از طریق شکم شما انجام می شود. هیسترکتومی یک جراحی بزرگ ست و برداشتن به این معنی است که دیگر امکان بارداری وجود ندارد.

ترمیم افتادگی بدون هیسترکتومی

این روش شامل بازگرداندن رحم به موقعیت طبیعی خود است. با توجه به تکنیکی که پزشک شما استفاده می کند، جراحی می تواند از طریق واژن یا از طریق شکم انجام شود.

درمان افتادگی رحم

نتیجه گیری

افتادگی رحم وضعیتی است که در آن رحم پایین می‌آید یا به داخل واژن می‌لغزد. زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات و رباط‌هایی که از رحم حمایت می‌کنند، ضعیف می‌شوند و به آن اجازه می‌دهند که آویزان یا بیرون بزند. این عارضه در زنانی که چندقلو باردار بوده اند، نوزادان بزرگی به دنیا آورده اند یا در حین زایمان دچار ضربه روحی شده اند، بیشتر دیده می شود. سایر عوامل خطر عبارتند از چاقی، یبوست مزمن، سرفه مزمن و یائسگی.

سوالات متداول

دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی متخصص زنان زایمان، فارغ‌التحصیل دکترای عمومی سال ۸۲ از دانشگاه ایران و فارغ‌التحصيل دکترای تخصصی زنان سال ۹۱ از دانشگاه قزوین است. دکتر فرهانه امینی دارای بورد تخصصی جراحی زنان وزایمان است و عضو انجمن جراحان زنان وزایمان ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا