دکتر فرهانه امینی
Search
Close this search box.
هزینه هیستروسکوپی

هزینه عمل هیستروسکوپی

هزینه عمل هیستروسکوپی در سال 1402 چقدر است؟ هزینه عمل هیستروسکوپی به چه عواملی بستگی دارد؟ و آیا بیمه تعهدی در مقابل پرداخت آن دارد؟ یکی از مهمترین اندام‌ها در دستگاه تولیدمثلی بانوان، رحم است و فعالیت سیستم جنسی خصوصا در بانوان پیچیدگی‌های زیادی دارد. در طی زمان و در اثر عوامل مختلف ممکن است اختلالی در این اندام‌ها ایجاد شده و علائمی چون خونریزی غیر طبیعی، پولیپ رحمی، درد و التهاب این نواحی را بر انگیزد.

شاید در مراحل ابتدایی مشکلات رحمی، سونوگرافی روشی کارآمد برای تشخیص باشد و آزمایشات گوناگون امکان تشخیص صحیح مشکلات را فراهم کنند؛ اما برای ارزیابی دقیقتر و ریشه‌یابی مشکلات، مشاهده تخصصی درون رحم کارامدتر خواهد بود. هیستروسکوپی روشی است که امکان مشاهده و بررسی دقیق درون رحم به وسیله دستگاه لوله مانند هیستروسکوپ را فراهم می‌آورد.

در این روش، علاوه بر تشخیص، درمان بیماری‌های رحمی نیز امکان‌پذیر است که از روش‌های موثر درمان ناباروری محسوب می‌شوند. اگر قصد انجام این عمل را دارید، حتما یکی از سوالات شما در مورد هزینه عمل هیستروسکوپی است. با ما در این نوشته از دکتر امینی همراه باشید تا مهمترین مسائل پیرامون هزینه عمل هیستروسکوپی و لاپاراهیستروسکوپی را مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل انجام عمل هیستروسکوپی

پیش از بررسی هزینه عمل هیستروسکوپی لازم است مختصرا موارد انجام و همچنین شیوه انجام آن را شرح دهیم. مشکلات ناباروری، سقط جنین‌های مکرر و خونریزی‌های غیر طبیعی رحم از جمله دلایلی هستند که پزشک برای تشخیص و درمان به سراغ هیستروسکوپی می‌رود. در شرایطی ممکن است آزمایشات، سونوگرافی و دیگر روش‌های ابتدایی تشخیصی، خبر از وجود عارضه‌ای در رحم بدهند که برای تایید این نیاز به روشی دقیق است. هیستروسکوپی با امکان بررسی دیداری و مستقیم، می‌تواند احتمالات ذهنی پزشک و نتایج آزمایشات را قطعی کند و در صورت نیاز به درمان، بسیاری مشکلات را برطرف سازد.

هیستروسکوپی جیست

بیشتر بخوانید=> عوارض هیستروسکوپی

چسبندگی و زخم‌ دیواره رحم، گرفتگی لوله‌های فالوپ، پولیپ و فیبروم آندومتر، و همچنین تثبیت یا برداشت دستگاه پیشگیری از بارداری IUD  به کمک هیستروسکوپی امکان‌پذیر هستند. در صورت تشخیص این بیماری‌ها، پزشک عمل هیستروسکوپی را پیشنهاد می‌کند که البته هزینه عمل هیستروسکوپی به نوع عمل وابسته است.

چگونگی انجام هیستروسکوپی

برای درک بهتر عوامل موثر در هزینه عمل هیستروسکوپی خوب است ابتدا با شیوه کلی انجام آن نیز آشنا شوید. برای انجام هیستروسکوپی ابتدا پزشک متخصص داروهایی را جهت آرامش حین عمل در اختیارتان قرار می‌دهد و به کمک بیهوشی عمومی یا موضعی، از احساس دردتان جلوگیری می‌کند. حالت قرارگیری بدن برای عمل هیستروسکوپی حالتی شبیه به معاینه زنان و زایمان است که با کمک وسیله اسپکولوم دهانه رحم را برای عمل آماده می‌کند.

برای انجام هیستروسکوپی از طریق واژن، دستگاهی باریک و بلند به نام هیستروسکوپ وارد بدن می‌شود که در قسمت سر این دستگاه چراغ و دوربینی تعبیه شده است. وقتی هیستروسکوپ وارد بدن می‌شود، گاز مایع، گاز کربن‌دی‌اکسید یا سالین (محلول آب و نمک) را نیز وارد رحم می‌کند تا فضا برای مشاهده بهتر گسترده شود. هیستروسکوپ برای بزرگنمایی و مشاهده دقیق داخل رحم روشن می‌شود و از طریق یک صفحه مانیتور، امکان بررسی دقیق را به پزشک می‌دهد.

با توجه به هدف عمل هیستروسکوپی، این عمل ۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. گاهی یک بررسی دقیق دیواره رحم هدف پزشک از عمل را محقق می‌سازد و گاهی برای آزمایشات دقیقتر، بیوپسی یا نمونه برداری از آندومتر الزامی است. از سوی دیگر اگر عمل هیستروسکوپی با هدف درمان انجام شود، تجهیزات باریکتر از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می‌شوند تا پولیپ، ناهنجاری‌ها و گرفتگی‌های لوله فالوپ را برطرف سازند. معمولا بهترین زمان برای عمل هیستروسکوپی یک هفته بعد از قاعدگی است که رحم امکان ارزیابی بهتر را به پزشک می‌دهد و علت خونریزی‌های غیر طبیعی، سقط جنین و ناباروری فرد را آشکار می‌کند.

عوامل موثر در هزینه عمل هیستروسکوپی

در حقیقت هزینه عمل هیستروسکوپی به عوامل متعددی بستگی دارد. اولین نکته حائز اهمیت که لازم است در هزینه عمل هیستروسکوپی به آن توجه داشته باشید، این است که هیستروسکوپی به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. لاپاراهیستروسکوپی یعنی هیستروسکوپی به روش لاپاراسکوپی یا جراحی بسته که بدون نیاز به برش‌های طویل طولی و عرضی انجام می‌شود. وقتی می‌خواهید هزینه عمل هیستروسکوپی را محاسبه کنید، باید از این موضوع اطلاع کسب نمایید که هدف از عمل هیستروسکوپی چیست؟ آیا پزشک از انجام این عمل قصد تشخیص دارد، و یا درمان؟

بی‌شک عمل هیستروسکوپی تشخیصی سریعتر و آسانتر از عمل درمانی انجام می‌شود. همچنین اعمال درمانی به روش هیستروسکوپی طیف وسیعی از اقدامات را شامل می‌شوند که در مورد هزینه باید به آن توجه کرد. عمل هیستروسکوپی برای برداشت فیبروم و پولیپ با عمل رفع چسبندگی لوله فالوپ بسیار متفاوت است. هر یک از این اعمال هیستروسکوپی تخصص، مهارت و میزان دقت و انرژی خاصی را می‌طلبند که در محاسبه هزینه عمل تاثیر می‌گذارند.

عوامل موثر بر هزینه هییستروسکوپی

در واقع نوع عمل تاثیرگذارترین فاکتوری است که برای هزینه می‌توان نام برد. چراکه هر نوع عمل هیستروسکوپی نیاز به ۱. تخصص و تجربه خاص ۲. تجهیزات مخصوص و ۳. صرف میزان خاصی وقت و انرژی دارد و متناسب با آن، هزینه را کاهش یا افزایش می‌دهد. خبر خوب این است که اعمال جراحی هیستروسکوپی با هدف درمان معمولا تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و افراد را در پرداخت هزینه یاری می‌کنند. اما باید توجه داشت که نوع مرکز درمانی و بیمارستان نیز عاملی موثر در هزینه عمل هیستروسکوپی است. به‌طوری‌که هزینه مراکز دولتی و خصوصی گاها زمین تا آسمان با هم تفاوت دارد و این تفاوت قیمت غالبا به کیفیت خدمات مربوط می‌شود.

هزینه عمل هیستروسکوپی در سال 1402

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، هزینه عمل هیستروسکوپی با توجه به نوع عمل می‌تواند متفاوت باشد. این اختلاف قیمت انواع عمل هیستروسکوپی به طوری است که برخی اعمال با چند صد هزار تومان هم قابل انجام هستند و برخی دیگر چند میلیون تومان هزینه نیاز دارند. به طورکلی در حال حاضر (سال 1402) با ۴ تا ۶ میلیون تومان می‌توان عمل هیستروسکوپی را به انجام رساند. البته اینکه هزینه عمل هیستروسکوپی شما چقدر می‌شود، باید توسط پزشک و پس از معاینات لازم محاسبه شود. پس اگر قصد اطلاع از هزینه عمل هیستروسکوپی به طور دقیق را دارید، بهترین اقدام این است که به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید و ریز جزییات مشکلات خود را با او مطرح کنید.

اگر سوالات بیشتری در مورد هزینه های هیستروسکوپی دارید، با مطب تماس بگیرید یا فرم تماس زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس حاصل شود.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.
دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی متخصص زنان زایمان، فارغ‌التحصیل دکترای عمومی سال ۸۲ از دانشگاه ایران و فارغ‌التحصيل دکترای تخصصی زنان سال ۹۱ از دانشگاه قزوین است. دکتر فرهانه امینی دارای بورد تخصصی جراحی زنان وزایمان است و عضو انجمن جراحان زنان وزایمان ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا