دکتر فرهانه امینی
Search
Close this search box.
01220

زگیل تناسلی در زنان و علائم آن

زگیل تناسلی در زنان یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده میشوند، HPV همان ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی در زنان می شود.

زگیل تناسلی بر بافتهای مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر میگذارد. زگیلها میتوانند مانند برجستگی های کوچک و گوشتی به نظر برسند یا ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیلها خیلی کوچک هستند و قابل مشاهده نیستند؛ در این صورت پزشکان توصیه میکنند در صورت ایجاد خارش و یا سوزش در ناحیه تناسلی حتما به پزشک جهت معاینه مراجعه شود.

برخی از گونه های HPV تناسلی می توانند باعث زگیل تناسلی در زنان شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان شوند. اما مهم این است که واکسن هایی جهت درمان در خصوص این بیماری تولید شده اند که میتوانند به محافظت در برابر گونه های خاصی از HPV تناسلی کمک کنند. در زنان، زگیل تناسلی می تواند روی فرج، دیواره های واژن، ناحیه بین اندام تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. این زگیلها می تواند به تکثیر دانه های بزرگ در فردی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارد، تبدیل شود.

خطرات و نشانه های زگیل تناسلی زنان

همانطور که اشاره شد، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می شود. بیش از 40 گونه از HPV وجود دارد که بر ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. یکی از راه های ایجاد  زگیل تناسلی در زنان از طریق تماس جنسی و انتقال آن از طرف مقابل می باشد. برای سرایت عفونت به شریک جنسی، حتما اینطور نیست که زگیل ها قابل رویت باشند و بلکه ممکن است پنهان بوده ولی قابل سرایت بوده باشند.

نشانه های زگیل تناسلی در زنان

این نوع بیماری دارای نشانه های قابل مشاهده ای مانند درد و یا سوزش می باشد. این ظاهر شدن علائم، کمک می کند تا سریعا اقدام به درمان انجام شود. از مهمترین علائم زگیل تناسلی در زنان عبارتند از:

 • تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی فرد
 • شکلی شبیه گل کلم که توسط چندین زگیل نزدیک به هم ایجاد می شود
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی فرد
 • خونریزی ناشی از مقاربت

عوامل خطر عفونت های ناشی از زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی زائده های نرمی هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می شوند. آن ها می توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند. این زگیل ها ممکن است از  یک عفونت مقاربتی (STI) بوجود آمده باشند که توسط علائم کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این بافت نامطلوب، HPV 6 و HPV 11، متفاوت از بافت های پرخطری هستند که می توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند. لذا خطرشان کمتر بوده اما نیاز به توجه و درمان صددرصدی دارند.

عوامل افزایش دهنده این نوع عفونت های خطرناک عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او از نظر سلامت تایید شده نباشد و بطور مثال مشکوک به سایر بیماری های تناسلی باشد.
 • انجام رابطه جنسی در سنین پایین
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف، مانند HIV یا داروهای پیوند عضو در افراد

عوارض ناشی از زگیل تناسلی در زنان

عوارض ناشی از این نوع بیماری در زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

ایجاد سرطان: سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV تناسلی دارد. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان های فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو مرتبط هستند. نکته مهم اینجاست که صرفا همیشه عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی شود، اما برای زنان مهم است که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند، به ویژه آنهایی که به انواع پرخطر HPV آلوده شده اند.

از جمله مشکلات دوران بارداری با وجود زگیل تناسلی در زنان این است که  ممکن است در دوران بارداری، زگیل بزرگ شود و ادرار کردن را دشوار کند. زگیل روی دیواره واژن میتواند از کشش بافت های واژن در هنگام زایمان جلوگیری کند. زگیل های بزرگ روی فرج یا واژن ممکن است در هنگام زایمان دچار خونریزی شوند.

از دیگر مشکلات و عوارض زگیل تناسلی در زنان این است که این احتمال وجود دارد که نوزادی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد میشود، در گلو دچار زگیل شود. در صورت بروز این مشکل برای نوزاد، ممکن است نوزاد برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی نیاز به جراحی داشته باشد.

زگیل تناسلی در زنان چگونه درمان می شود؟

نباید مسئله زگیل تناسلی در زنان را امری ساده گرفت و باید حتما به سرعت اقدام به درمان از طریق بهترین متخصص زنان نمود. اگر مسئله درمان زگیل تناسلی پشت گوش انداخته شود، منجر به انتقال و بروز مشکلات بیشتری خواهد شد که روند درمان را دچار مشکلات بیشتری می نماید.

 زگیل تناسلی ممکن است خود به خود از بین برود زیرا سیستم ایمنی فرد مبتلا می تواند با عفونتی که باعث آن می شود مبارزه کند. با این حال، آنها ممکن است بزرگتر شوند، تکثیر شوند یا به طور فزاینده ای ناراحت کننده تر و دردآور شوند.

از بین بردن زگیل تناسلی شانس فرد را برای انتشار عفونت کاهش می دهد، زیرا یک بیماری در حال فعالیت قطعا راحت تر پخش می شود. لذا به یاد داشته باشید، درمان زگیل تناسلی صرفا یک درمان نیست بلکه روشی جهت جلوگیری از انتقال ویروس است.

عکس زگیل تناسلی در زنان

روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد. ممکن است فرد مبتلا برای درمان آنها به چندین روش درمان نیاز داشته باشد. و مدت زمان معینی را به طول دوره درمان بگذراند. باید دقت داشت که در طول درمان، فرد باید از تماس جنسی خودداری کند.

روش های درمانی زگیل تناسلی در زنان

درمان فرد مبتلا  ممکن است از طریق یکی از روش های زیر باشد:

 • کوتر الکتریکی: جریان الکتریکی زگیل ها را می سوزاند.
 • درمان زگیل با پلاسما: در طول سرما درمانی، پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن زگیل استفاده می کند.
 • درمان زگیل با لیزر: نور لیزر رگ های خونی ریز داخل زگیل ها را از بین می برد و جریان خون آنها را قطع می کند.
 • روش برش الکتروسرجری حلقه ای (LEEP): با LEEP، در این روش پزشک از یک حلقه سیمی با بار الکتریکی برای برداشتن زگیل استفاده می کند. پزشک ممکن است از این روش برای برداشتن زگیل روی دهانه رحم نیز استفاده کند.
 • استفاده از داروی موضعی: در این روش لازم است هفته ای یک بار به مدت چند هفته، محلول یا کرم شیمیایی تجویزی را روی زگیل ها مالیده شود. این ماده شیمیایی باعث ایجاد تاول در زیر زگیل میشود و جریان خون را متوقف میکند. در برخی موارد، پزشک ممکن است محلول شیمیایی را در دفتر بطور دست ساز درست کند. همچنین کرم های تجویزی وجود دارد که پزشک معالج می تواند به فرد جهت درمان و جلوگیری از انتقال تجویز نماید.
دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی

دکتر فرهانه امینی متخصص زنان زایمان، فارغ‌التحصیل دکترای عمومی سال ۸۲ از دانشگاه ایران و فارغ‌التحصيل دکترای تخصصی زنان سال ۹۱ از دانشگاه قزوین است. دکتر فرهانه امینی دارای بورد تخصصی جراحی زنان وزایمان است و عضو انجمن جراحان زنان وزایمان ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا